Nawigacja

Poszukiwani świadkowie wydarzeń

Komunikat Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku – o pobieraniu materiału biologicznego do badań DNA

 


Data publikacji: 2014-04-03 10:59:34 Data rozpoczęcia: Data zakończenia:

 S 69/01/Zk 
 S 51/13/Zk  

W dniu 4.04.2014 roku, w świetlicy wiejskiej w Jaziewie, pracownicy Oddziału IPN w Białymstoku zrealizują czynności pobierania materiału biologicznego do przyszłych badań DNA. Materiał biologiczny będzie pobierany w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie „Obławy Augustowskiej" oraz w śledztwie prowadzonym w sprawie popełnionych w białostockim więzieniu zabójstw członków polskich organizacji niepodległościowych oraz zabójstw innych osób tam osadzonych. Materiał biologiczny będzie pobierany tylko od tych osób, które wyrażą na to zgodę. Pobieranie materiału biologicznego do badań DNA polega na pobraniu wymazu z policzków i jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Zebrany materiał biologiczny zostanie następnie wysłany do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Taki materiał biologiczny do przyszłych badań DNA mogą oddać także osoby, które swoich najbliższych straciły podczas okupacji niemieckiej. Pobieranie materiału biologicznego odbędzie się w godzinnych od 9.00 do 16.00. W przypadku dużej liczby osób chętnych do wykonania tych czynności czas pobierania materiału biologicznego zostanie przedłużony.

Osoby, które chcą, aby materiał biologiczny do badań DNA został pobrany w ich miejscach zamieszkania, proszone są o kontakt pisemny lub telefoniczny z Oddziałową Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Adres:
Instytut Pamięci Narodowej
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
w Białymstoku
15-637 Białystok
ul. Warsztatowa 1 A
 
tel. 085.66.45.790,  fax. 085.66.45.799
e-mail danuta.pawlowicz@ipn.gov.pl

Białystok 27.02.2014 r.

Naczelnik OKŚZpNP w Białymstoku
prokurator
Zbigniew Kulikowski

do góry