Nawigacja

Akty oskarżenia

368. Akt oskarżenia przeciwko Franciszkowi W.

Prokurator Oddziałowej Komisji ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie w dniu 17 grudnia 2019 r. skierował do Sądu Rejonowego w Krakowie, akt oskarżenia przeciwko Franciszkowi W.

Prokurator zarzucił Franciszkowi W., że w marcu 1949 roku, będąc funkcjonariuszem Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie, działając wspólnie z innym nieustalonym funkcjonariuszem, znęcał się nad aresztowanym członkiem opozycyjnej organizacji „Ruch Oporu Armii Krajowej”. Pokrzywdzony był bity pięściami oraz dębową laską po głowie i innych częściach ciała, w celu zmuszenia go do składania określonej treści wyjaśnień.

Czyny zarzucone oskarżonemu w akcie oskarżenia zostały zakwalifikowane z art. 246 kk w z art. 247 §1 kk w zw. z art. 11 §2 kk w zw. z art. 2 ust. 1 i art. 3 Ustawy z 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Za czyn ten grozi oskarżonemu kara pozbawienia wolności do lat 10.

W dniu 12 marca 2020 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa Krowodrzy wydał postanowienie o umorzeniu postępowania karnego wobec przedawnienia karalności. Prokurator Oddziałowej Komisji w Krakowie złożył do Sądu Okręgowego zażalenie na powyższe postanowienie w dniu 16 marca 2020 r.

W dniu 19 czerwca 2020 r. Sąd Okręgowy w Krakowie postanowił uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę Sądowi Rejonowemu dla Krakowa Krowodrzy do ponownego rozpoznania.

 

 

 

do góry