Nawigacja

Akty oskarżenia

353. Akt oskarżenia przeciwko Józefowi K.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie w dniu 19 kwietnia 2018 roku skierował do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, akt oskarżenia przeciwko byłemu oficerowi śledczemu Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego.

Prokurator zarzucił Józefowi K., że w latach 1948-1952 przekraczając swoje uprawnienia, w celu uzyskania określonej treści wyjaśnień, znęcał się fizycznie i psychicznie nad dziewięcioma żołnierzami Wojska Polskiego i dwoma osobami cywilnymi.

Józef K. działając wspólnie i w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami, prowadził wielogodzinne przesłuchania, torturując pokrzywdzonych miedzy innymi bijąc ich pięściami, gumą, pasem oficerskim po całym ciele i twarzy, aż do utraty przytomności, skakał obutymi nogami po palcach nóg pokrzywdzonych i całym ich ciele, bił ich linijką po paznokciach rąk, uderzał o ścianę, nakazywał rozebranie ich do naga, ponadto groził im i ich rodzinom oraz znieważał pokrzywdzonych wulgarnymi słowami.

Czyny zarzucone oskarżonym w akcie oskarżenia zostały opisane w art. 246 Rozporządzenie Prezydenta z dnia 11 lipca 1932 roku kk w zw. z art. 2 ust. 1 i art. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

do góry