Nawigacja

Akty oskarżenia

318. Akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi B., Ryszardowi C., Markowi Ch., Zbigniewowi C., Tadeuszowi F., Janowi K., Antoniemu K., Jerzemu N., Jerzemu P., Sławomirowi P., Jerzemu R., Zbigniewowi S., Andrzejowi S., Andrzejowi Ś., Czesławowi W. Edwardowi W.,

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie w dniu 15 grudnia 2014 r. skierował do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi B. i innym, byłym funkcjonariuszom Wydziału III Służby Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Krakowie, którzy w dniu 3 maja 1986 r. Krakowie, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami i przekraczając przysługujące im uprawnienia wzięli udział w operacji bezprawnego pozbawienia wolności 34 osób w okresie od 3 maja do 5 maja 1986 r.

Działania podjęte przez oskarżonych miały na celu uniemożliwienie zatrzymanym działaczom opozycji wzięcie udziału we Mszy św. na Wawelu oraz w manifestacji planowanej przez opozycję w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji.

Czyny zarzucane oskarżonym zostały zakwalifikowane przez prokuratora jako przestępstwa opisane w art. 231 § 1 kk w zb. z art. 189 § 1 kk z w zw. z art. 11 § 2 kk i w zw. z art. 2 ust. 1 i art. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o IPN-KŚZpNP.

do góry