Nawigacja

Akty oskarżenia

378. Akt oskarżenia przeciwko Zhorze G. oraz Taguhi G.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie w dniu 17 marca 2021 r., skierował do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Zhorze G. oraz Taguhi G.

Prokurator zarzucił oskarżonym, że w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 18 września 2020 r. w Warszawie, będąc w posiadaniu dokumentów wytworzonych w okresie II wojny światowej przez organy III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1944 w Łodzi i innych miejscowościach, w tym przez jednostkę Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) w Łodzi, w łącznej ilości 310 kart, uchylali się od przekazania tych dokumentów archiwalnych Instytutowi Pamięci Narodowej.

Czyny zarzucone oskarżonym w akcie oskarżenia zostały opisane w art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

W dniu 19 grudnia 2022 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza uznał oskarżonych za winnych popełnienia czynów zarzucanych im w akcie oskarżenia i skazał ich na kary po 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania orzeczonych kar na okres 2 lat próby. Ponadto Sąd wymierzył w stosunku do oskarżonych karę grzywny w wysokości po 1000 zł oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie jego odpisu na tablicy ogłoszeń w siedzibie sądu orzekającego na okres 14 dni. W dniu 6 marca 2023 r. obrońca skazanego Zhory G. złożył apelację od powyższego wyroku Sądu Rejonowego. Wyrokiem z  dnia 20 czerwca 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy zaskarżony wyrok.

do góry