Nawigacja

Teki edukacyjne

„Auschwitz – pamięć dla przyszłości”

  • Okładka Auschwitz – pamięć dla przyszłości”

Teki edukacyjne IPN nie są dostępne w sprzedaży. Przekazywane są bezpłatnie nauczycielom i przedstawicielom innych placówek oświatowych, uczestniczących w okołopakietowych kursach metodycznych organizowanych przez IPN. W sprawie kursów prosimy kontaktować się z Biurem Edukacji Narodowej w Warszawie lub właściwym terytorialnie Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej.

Pakiet edukacyjny „Auschwitz – pamięć dla przyszłości” przygotowany został wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Państwowe Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Publikacja przedstawia pięcioletnią tragiczną historię KL Auschwitz – od momentu utworzenia do wyzwolenia.

Pakiet podzielony jest na dwie części: materiały dla nauczyciela i dla ucznia. Materiały dla ucznia obejmują esej omawiający powstanie i funkcjonowanie obozu, słownik pojęć, biogramy, tablicę synchronistyczną i różnorodny materiał źródłowy: fragmenty wspomnień i relacji ofiar i oprawców, dokumenty oraz zdjęcia.

W części dla nauczyciela znalazły się trzy scenariusze lekcji, sporządzone na podstawie wyboru źródeł. W scenariuszach przeznaczonych na lekcje języka polskiego proponuje się wykorzystanie dramy, a jeden z nich można traktować jako podsumowanie zwiedzania muzeum Auschwitz. Bogaty materiał źródłowy daje ponadto nauczycielowi możliwość prowadzenia lekcji według własnych pomysłów. Pakiet zawiera także propozycje esejów i bibliografię pozwalającą poszerzyć wiedzę na temat obozu.

Dla zainteresowanych nauczycieli prowadzone będą kursy doskonalenia zawodowego związane z omawianą w pakiecie problematyką.

do góry