Nawigacja

Publikacje bezpłatne

Informator o Delegaturze IPN w Kielcach [PDF]

Delegatura IPN w Kielcach od momentu powstania realizowała zadania na polu archiwalno-naukowo-edukacyjnym i śledczym zainicjowane w skali ogólnopolskiej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Bilans dokonań IPN we wspomnianych dziedzinach jego działalności stanowi poważny wkład w badania nad najnowszą historią Polski, edukację historyczną, prace archiwalne, ujawnianie przeszłości agenturalnej osób sprawujących funkcje publiczne oraz prawne rozliczenia z epoką dyktatur. Od paru lat do zadań Instytutu należy również poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, niemieckiego nazizmu i zbrodni nacjonalistów ukraińskich oraz upamiętnianie osób, wydarzeń, miejsc ważnych dla historii narodu.

W ciągu 20 lat stworzona została instytucja, która odgrywa istotną społecznie rolę i pozostaje wzorem dla podobnych inicjatyw w wielu krajach Europy Środkowej. Wszystkim pracownikom, którzy na tę pozycję i wizerunek Instytutu przez lata pracowali należą się słowa podziękowania.

Wydawnictwo, które przekazujemy do rąk Państwa prezentuje wybrane dokonania Delegatury IPN na przestrzeni 20 lat. W ten sposób chcemy zainteresować Państwa naszą działalnością, zaprosić do zapoznania się z dorobkiem Instytutu, a także do współpracy, aby wspólnie badać i poznawać najnowszą historię.

Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach
dr Dorota Koczwańska-Kalita

do góry