Nawigacja

Publikacje bezpłatne

Aleksander Falzmann (1887–1942) – bohaterski pastor

  • Aleksander Falzmann (1887–1942) – bohaterski pastor

Bartłomiej Kluska, Aleksander Falzmann (1887–1942) – bohaterski pastor, folder towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem, 8 s.

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.

PDF do pobrania.

Broszura poświęcona jest pamięci ewangelickiego duchownego, który przez blisko 20 międzywojennych lat żył w Zgierzu, nie tylko zapewniając mieszkańcom tego miasta posługę kapłańską, ale również aktywnie działając na rzecz lokalnej społeczności: organizując m.in. naukę dla młodzieży, koła zainteresowań dla parafian, chór, dom starców i dom dla sierot.

Za swoje dokonania został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Falzmann, mimo niemieckich korzeni, stał na stanowisku, że Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce nie powinien być podporządkowany władzom w Berlinie, lecz zachować narodowy charakter. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez Niemców, a następnie poddany brutalnemu śledztwu w siedzibie łódzkiego Gestapo. Mimo to odmówił współpracy z okupantem. Pastora wywieziono do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł za wierność wybranej przez siebie ojczyźnie.

do góry