Nawigacja

Видання IPN укр

Publikacje edukacyjne i popularnonaukowe

Wojciech Korfanty

  • okładka

Grzegorz Bębnik, Sebastian Rosenbaum, Mirosław Węcki, Wojciech Korfanty, IPN, Muzeum Śląskie, Katowice 2019, 80 s.

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży

Katalog towarzyszącym wystawie „Wojciech Korfanty” przygotowanej przez Muzeum Śląskie w Katowicach we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowym w Katowicach i Narodowym Archiwum Cyfrowym. 

Autorami są historycy z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

W publikacji wykorzystano unikatowe zbiory: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Bibliothèque nationale de France, Muzeum Czynu Powstańczego (Góra Św. Anny), Muzeum Historii Katowic, magazynu „Life“, Adama Waliczka i prywatne archiwa.

Polecamy portal internetowy http://korfanty.muzeumslaskie.pl/, który prezentuje szerszą wersję wystawy, jest wzbogacony o dodatkową ikonografię i treści.

***

Wojciech Korfanty (1873–1939) – polityk, redaktor, działacz narodowy. Poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu. Jako pierwszy polityk z Górnego Śląska wstąpił do polskiego koła poselskiego. 25 października 1918 r. w przemówieniu w Reichstagu zażądał przyłączenia do Państwa Polskiego wszystkich ziem zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska. W lutym 1920 r. został mianowany z ramienia rządu RP Polskim Komisarzem Plebiscytowym na Górnym Śląsku. W sierpniu 1920 r. wezwał do wybuchu II powstania śląskiego. W maju 1921 r. ogłosił się Dyktatorem III powstania śląskiego, w efekcie którego 1/3 obszaru plebiscytowego została przyznana Polsce.

do góry