Tematem przewodnim 41 numeru półrocznika „Pamięci i Sprawiedliwości”, który ukaże się w połowie 2023 r., będą szeroko rozumiane relacje europejskich państw Bloku Sowieckiego z Globalnym Południem w okresie zimnej wojny.
Rozwój procesu dekolonizacji państw tzw. Trzeciego Świata, jaki nastąpił po zakończeniu II wojny światowej, wiązał się nie tylko z upadkiem imperiów kolonialnych oraz powstaniem na mapie świata kilkudziesięciu nowych państw. Jego długofalowym skutkiem było ustanowienie nowego systemu międzynarodowego, w ramach którego obszar Globalnego Południa stał się fundamentalnym polem rywalizacji o wpływy i dominację dwóch zimnowojennych mocarstw i ich sojuszników – Stanów Zjednoczonych oraz Związku Sowieckiego.
W niniejszym numerze chcemy przyjrzeć się bliżej procesowi kształtowania się relacji pomiędzy europejskimi państwami znajdującymi się w orbicie wpływów Związku Sowieckiego a obszarem Globalnego Południa. Interesuje nas szeroki zakres zagadnień, szczególnie jednak te dotyczące
- Więzi ideologicznych i politycznych
- Soft Power/dyplomacji kulturalnej
- Stosunków gospodarczych
- Działalności wywiadowczych w krajach Globalnego Południa
- Ekspansji militarnej i kontaktów wojskowych
Redakcja przyjmuje wyłącznie teksty wcześniej niepublikowane i zawierające nowe, oryginalne ujęcie tematu.
Publikujemy artykuły w języku polskim oraz w językach kongresowych: angielskim i francuskim. Limit objętości tekstów wynosi 50 tys. znaków dla artykułów i materiałów źródłowych (z bibliografią, abstraktem i słowami kluczowymi) oraz 30 tys. znaków dla recenzji i sprawozdań.
Przysyłane artykuły muszą zawierać:
- numer ORCID
- biogram
- bibliografię
- słowa kluczowe
- streszczenie
Instrukcja wydawnicza oraz szczegóły dotyczące procesu recenzyjnego.
Redaktorami tematycznymi numeru 41 są dr Przemysław Gasztold oraz Sylwia Szyc.
Prosimy o przysyłanie tekstów na adres: redakcja.pis@ipn.gov.pl; sylwia.szyc@ipn.gov.pl; przemyslaw.gasztold@ipn.gov.pl.