Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

„Za wolną Polskę. Żołnierze Wyklęci 1944–1963” – dodatek prasowy IPN do „Naszego Dziennika”, 1 marca 2023 [PDF]

 • „Za wolną Polskę. Żołnierze Wyklęci 1944–1963” – dodatek prasowy IPN do „Naszego Dziennika”, 1 marca 2023
  „Za wolną Polskę. Żołnierze Wyklęci 1944–1963” – dodatek prasowy IPN do „Naszego Dziennika”, 1 marca 2023

W dodatku:

 • dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Wolnościowa elita. Walczyli o wolną Polskę – przeciwko komunistycznemu zniewoleniu
  Było ich niemal 180 tysięcy – ludzi, którzy bezpośrednio po koszmarze niemieckiej okupacji podjęli walkę przeciwko kolejnemu zniewoleniu Polski, tym razem przez sowiecki komunizm. Dziś oddajemy im zasłużony hołd.
 • dr Michał Wenklar (IPN Kraków), Gloria victis. Przetrwać jeszcze miesiąc, tydzień, do rana
  „Zwycięstwo będzie twoją nagrodą” – takie słowa słyszał żołnierz AK w odpowiedzi po złożeniu przysięgi. Walczyli, by wygrać, czekali na zwycięstwo, a więc na Polskę wolną i suwerenną.
 • dr Sylwia A. Karowicz-Bienias (Biuro Badań Historycznych IPN), Antykomunista Józef Boś. „Zabić tego bandytę i ukryć jego ciało. Niech zapomni o nim historia”
  Kapitulacja państw Osi – oficjalnie kończąca II wojnę światową – dla wielu Polaków nie oznaczała zakończenia działań zbrojnych na naszym terytorium. Znaczna część społeczeństwa nie mogła pogodzić się z ustaleniami tzw. Wielkiej Trójki, oddającymi Rzeczpospolitą do sowieckiej strefy wpływów.
 • Ks. Tomasz Trzaska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN), Dług wdzięczności. „Powracamy po Swoich, aby nikogo nie pozostawić na polu bitwy”
  „Powracamy po Swoich, aby nikogo nie pozostawić na polu bitwy” – to motto, które towarzyszy zespołowi Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas całorocznych działań zmierzających do przywracania imion polskim bohaterom. Mamy świadomość, że realizujemy ten szczególny obowiązek w imieniu Państwa Polskiego i spłacamy tym samym dług wdzięczności wobec tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za miłość do Polski.

 

do góry