Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

„Czekając na sprawiedliwość” – dodatek IPN do miesięcznika „W Sieci Historii” nr 11–12/2022

 • „Czekając na sprawiedliwość” – dodatek do „W Sieci Historii” nr 11-12/2022
  „Czekając na sprawiedliwość” – dodatek do „W Sieci Historii” nr 11-12/2022

W dodatku:

 • dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Czekając na sprawiedliwość
  3 tys. Stadionów Narodowych lub program 500+ przez 150 lat – co najmniej tyle wynosi wartość strat poniesionych przez Polskę wskutek niemieckiej napaści i okupacji. Do dziś nie otrzymaliśmy należytej rekompensaty.
 • dr Karolina Trzeskowska-Kubasik – Wanien było 65, a jest 25, łóżek i stołów nie ma. Okupacja w Polsce „powiatowej” na przykładzie Kreishauptmannschaft Busko
  W ciągu sześciu lat wojny okupant niemiecki stworzył na obszarze Kreishauptmannschaft Busko prężny aparat terroru i rozbudowany system więziennictwa.
 • dr Konrad Graczyk – Pierwsza przymiarka. Rząd RP na Uchodźstwie a odszkodowania od Niemiec
  W Archiwum Akt Nowych znajduje się zapomniane opracowanie Witolda Łęgowskiego „Projekt rozwiązania spraw odszkodowań wojennych od Niemiec”. Powstało ono we wrześniu 1943 r., toteż pomija np. fakt zniszczenia Warszawy. Miejsce i czas opracowania miały wpływ na jego kształt i niedoskonałości dotyczące zagadnień szczegółowych, jak np. niekompletne dane na temat strat wojennych. Jego wartość polega na analizie kwestii ogólniejszych, których zasadniczo nie zmieniły doświadczenia kolejnych wojennych miesięcy.
 • dr Grzegorz Majchrzak – Nie tylko zabici i zniszczenia, czyli wojenne straty i szkody Polski
  Do uzyskania ewentualnych odszkodowań wojennych od Niemców przygotowywał się nie tylko Rząd RP na Uchodźstwie, ale również nowe, ludowe władze Polski.
 • dr hab. Filip Musiał – Sowieckie zniewolenie, rosyjskie „wyzwolenie”
  Moskwa swoją imperialną politykę, prowadzącą do zniewalania narodów i podboju terytoriów innych państw, od dziesięcioleci skrywa pod hasłem „wyzwolenie”.
do góry