Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

„Śmierć od gazu”. Dodatek prasowy [PDF]

Wydawnictwo Oddziału IPN w Krakowie (wrzesień 2021)

Pierwszą masową egzekucję za pomocą cyklonu B przeprowadzono w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz 3 września 1941 r. Jej ofiarami byli jeńcy sowieccy i Polacy.

W numerze

 • Filip Musiał, Niemiecka fabryka śmierci
  Konzentrationslager Auschwitz został utworzony wiosną 1940 r. na terenach, które po niemieckiej agresji na Polskę zostały włączone do Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i należały do rejencji katowickiej. Na sukcesywnie rozbudowywany KL Auschwitz składała się ostatecznie sieć obozów (Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz) i ponad 40 podobozów.
 • Joanna Lubecka, Piekło Dantego to komedia
  Goebbels dążył do odhumanizowania Żydów, nazywając ich szkodnikami, robactwem przenoszącym choroby zakaźne m.in. tyfus. Do zabicia milionów ludzi w komorach gazowych użyto cyklonu – gazu, który służył do zabijania insektów.
 • Marcin Przegiętka, Komory gazowe w obozach Trzeciej Rzeszy
  Pierwszymi ofiarami próbnych mordów z wykorzystaniem cyklonu B byli jeńcy sowieccy. Komendant KL Auschwitz był zadowolony z przebiegu eksperymentu. W 1941 r., bez jednego wystrzału, zamordowano w krótkim czasie kilkuset ludzi
 • Maciej Korkuć, Ludobójstwo przemysłowe
  Masowy mord przemyślany był także pod kątem uzyskania możliwie dużych korzyści materialnych dla Rzeszy Niemieckiej, która zawłaszczyła nie tylko całość majątku ofiar, ale zorganizowała też systemowy rabunek przedmiotów osobistych i ograbiania zwłok. Finalną częścią owego przemysłowego ludobójstwa było niszczenie szczątków ofiar i śladów już dokonanych zbrodni.
 • Marta Gorajczyk, Tortury w piekle
  Kary stanowiły jedną z przyczyn powstrzymywania się więźniów przed ucieczkami i buntem. Ukaranym można było zostać za najlżejsze przewinienie.
 • Anna Czocher, Eksperymenty na ludziach w KL Auschwitz
  W Niemczech, w czasach narodowego socjalizmu, zainteresowani medycy mieli możliwość przeprowadzania eksperymentów na ludziach. Poddani im więźniowe stracili życie lub zostali trwale okaleczeni. Część lekarzy z KL Auschwitz uniknęła odpowiedzialności.
 • Radosław Kurek, Listy i kartki z KL Auschwitz
  Zachowana w krakowskim Oddziale IPN korespondencja z KL Auschwitz jest jednym z najbardziej przejmujących świadectw pozostawionych przez więźniów niemieckiego obozu.
do góry