Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

Giganci nauki PL – polscy wynalazcy, odkrywcy i pionierzy nauk ścisłych, odc. 2 – dodatek historyczny do tygodnika „Sieci” nr 15/2021

Mamy w naszej historii wspaniałych odkrywców i wynalazców, zmieniających losy Polski i świata. Często wiemy o nich niewiele albo zgoła nic. Przez całe dziesięciolecia od wojny byli świadomie zapominani i niedoceniani. Nadszedł czas, byśmy mogli z dumą o nich mówić i przypominać Polsce i światu o wspaniałych rodakach.

  • Giganci nauki PL – polscy wynalazcy, odkrywcy i pionierzy nauk ścisłych, odc. 2 – dodatek historyczny do tygodnika „Sieci” nr 15/2021 – okładka
    Giganci nauki PL – polscy wynalazcy, odkrywcy i pionierzy nauk ścisłych, odc. 2 – dodatek historyczny do tygodnika „Sieci” nr 15/2021

W dodatku:

  • Chwała inżynierom! – rozmowa z prof. Bolesławem Orłowskim
    Nie jesteśmy wyłącznie narodem ludzi walecznych, całujących kobiety po rękach, nasi rodacy mieli istotny wkład we współczesną cywilizację naukowo-techniczną, w co niektórym tak trudno dzisiaj uwierzyć – mówi prof. Bolesław Orłowski w rozmowie z prof. Michałem Kopczyńskim.
  • prof. Bolesław Orłowski: Zapoznana historia symbolu II RP
    Gdynia jest jednym z najważniejszych, pamiętanych i uznanych dzieł niepodległej Rzeczypospolitej międzywojennej. Tak się złożyło, że nie zachowała się pamięć o jej twórcy.
  • prof. Bolesław Orłowski: Otworzył Polsce okno na świat. Tadeusz Wenda (1863–1948)
    Na posiedzeniu Państwowej Rady Zabytków w 2015 r. nikt nie miał wątpliwości, że przedwojenna Gdynia stanowi skarb urbanistyczny najwyższej klasy. Ze zdziwieniem natomiast zdecydowana większość zebranych dowiedziała się o istnieniu i roli Tadeusza Wendy. Tak dogłębna była o nim niepamięć. Czas, by to naprawić.
  • prof. Bolesław Orłowski: Strateg Eugeniusz Kwiatkowski (1888–1974)
    Sprawy Gdyni i problemu z jej ojcostwem nie sposób w pełni zrozumieć bez zapoznania się z życiem i działalnością Eugeniusza Kwiatkowskiego. A przy okazji poczynić liczne spostrzeżenia pozwalające stwierdzić, czym w istocie różniła się II Rzeczpospolita od PRL.

Partnerami merytorycznymi dodatku są: Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Nauki PAN
Partner dodatku: PKN Orlen

do góry