Nawigacja

Dodatki historyczne do prasy

Dodatek historyczny IPN – „W Sieci Historii” nr 3–4/2021

PDF do pobrania

W dodatku artykuły:

 • Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak: Niespokojny rok 1971
  Wydawałoby się, że początek 1971 r. powinien być – po krwawym stłumieniu rewolty grudniowej – spokojny. Tak jednak nie było już w styczniu, bo – mimo strachu – robotnicy postanowili dalej walczyć o swoje prawa, o swą godność.
 • Andrzej Boboli: Gierek jedzie na Wybrzeże
  Wyjazd I sekretarza KC PZPR do strajkujących robotników Szczecina i Gdańska był ewenementem w dziejach nie tylko PRL, lecz i całego obozu „demokracji ludowej”.
 • Grzegorz Majchrzak: Czujna Służba Bezpieczeństwa
  Wobec wydarzeń nie tylko z Grudnia ’70, lecz również z pierwszych miesięcy 1971 r., bezczynna nie pozostała Służba Bezpieczeństwa.
 • Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak: Czarny protest. 1 maja 1971 w Gdańsku
  1 maja 1971 r. w Gdańsku – podobnie jak w Szczecinie – doszło do „czarnego pochodu”.
 • Radosław Poboży, Okiem esbeckiej kamery
  Na jednym z instruktażowych filmów dla funkcjonariuszy SB na taśmie zarejestrowano pochód pierwszomajowy w Szczecinie w 1971 r., w czasie którego przed trybuną honorową doszło do aktu protestu przeciwko przemocy użytej przez milicję w grudniu 1970 r.
 • Grzegorz Waligóra, Kowalczykowie
  6 października 1971 r. o godz. 0.40, w wyniku działań braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków, doszło do eksplozji, która zniszczyła aulę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W ten nietypowy sposób chcieli oni zaprotestować przeciwko masakrze robotników w grudniu 1970 r. oraz pokazać społeczeństwu, że istnieje w kraju opozycja skutecznie walcząca z reżimem komunistycznym.
 • Grzegorz Wołk: Proces za Lenina
  Polskie tradycje konspiracji niepodległościowej nie zniknęły wraz z rozbiciem zbrojnej partyzantki w latach 50. Kojarzące się ze stabilizacją lata rządów Władysława Gomułki też miały swych konspiratorów.

 

do góry