Nawigacja

Видання IPN укр

Audiobooki

Psalmy dla Niezłomnych. Wydawnictwo CD

Materiał wideo o płycie:

W 2015 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zniósł obowiązujujące od 1945 roku, a przypadające 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, zastępując je wyznaczonym na 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa, upamiętniającym zakończenie II wojny światowej w Europie.

W Polsce jednak dzień zakończenia wojny nie przyniósł upragnionej wolności, o którą większość Polaków nie przestawała walczyć. Podziemie niepodległościowe od 1944 r. toczyło bój o niezależność i suwerenność, broniąc ziem polskich przed rządami zależnych od Moskwy komunistów.

Na płycie „Psalmy dla Niezłomnych” zebrano utwory wykonane przez Suwalski Chór Kameralny „Viva Musica” oraz Orkiestrę Kameralną „La Notte” z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach będące wyrazem pamięci i szacunku dla postawy Żołnierzy Niezłomnych. Wydawnictwo jest pokłosiem zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku, Marszałka Województwa Podlaskiego i Polskie Radio Białystok koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Ta wspólna inicjatywa podjęta została, by oddać hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przelewali krew za ojczyznę i przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, stojąc w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego. Ich niezłomna postawa patriotyczna powinna dziś  być wzorem do naśladowania dla każdego Polaka.

Wydawnictwo płytowe jest zbiorem starotestamentalnych Psalmów na sopran, chór mieszany i orkiestrę kameralną. Nabierają one szczególnego znaczenia w odniesieniu do ludzi, którzy na rzecz Ojczyzny ponieśli największą ofiarę. Na płycie znalazły się również dwa dodatkowe utwory – dawna pieśń żałobna z Suwalszczyzny „Ty, któraś dni pięknie skończyła” i „Lacrimosa” (łac. powódź łez).

 
do góry