Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Szczecin. Miasto, którego nie było. Dyplomacja RFN i polskie przełomy 1970–1989

  • Szczecin. Miasto, którego nie było. Dyplomacja RFN i polskie przełomy 1970–1989

Tytus Jaskułowski, Szczecin. Miasto, którego nie było. Dyplomacja RFN i polskie przełomy 1970–1989, Szczecin-Warszawa 2020, s. 200, ISBN: 978-83-8098-831-6

Seria wydawnicza: „Świat wobec Szczecina”

Z okazji przypadającej w 2020 r. okrągłej rocznicy Grudnia 1970 r. Oddział IPN w Szczecinie zainicjował serię wydawniczą poświęconą międzynarodowej recepcji tego i dwóch pozostałych przełomów (1980 oraz 1989), ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odgrywało w nim wspomniane miasto. Inspiracją do stworzenia serii była również mowa wygłoszona przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla w amerykańskim Westminster College w Fulton 5 marca 1946 r. Powiedział on wtedy m.in.: „Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu”. Słowa te stały się kolejnym krokiem ku zimnej wojnie. Celem serii jest odpowiedź na pytanie, ile samo miasto i rozgrywające się w nim wydarzenia, wpisane choćby w polskie przełomy polityczno-gospodarczo-społeczne, były zauważalne na świecie w wielowątkowym wymiarze.

Każdy tom przypisany jest do konkretnego państwa. Serię inauguruje publikacja poświęcona stosownym ocenom dokonywanym w RFN. Ich analiza odpowiada na pytanie, na ile interesowano się przełomami jako takimi, a na ile sytuacją w najważniejszej, obok Trójmiasta, metropolii, w której dochodziło do kluczowych dla przesileń wydarzeń.

► Najważniejszy był (s)pokój. Rozmowa z dr. hab. Tytusem Jaskułowskim, prof. UZ, z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie, autorem książki „Szczecin. Miasto, którego nie było. Dyplomacja RFN i polskie przełomy 1970–1989”.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry