Nawigacja

Książki

Służba Bezpieczeństwa w Krakowie na tle przemian w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych 1989–1990

  • Okładka Służba Bezpieczeństwa w Krakowie na tle przemian w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych 1989–1990

Grzegorz Wszołek, Służba Bezpieczeństwa w Krakowie na tle przemian w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych 1989–1990, Warszawa 2019, 296 s., ISBN: 978-83-8098-733-3

Książka opisuje najważniejsze wydarzenia z okresu transformacji ustrojowej i odsłania nieznane kulisy „przepoczwarzania” się aparatu bezpieczeństwa PRL w służby specjalne wolnej Polski. Na podstawie dokumentów zgromadzonych w IPN autor odtwarza ostatnie miesiące funkcjonowania Służby Bezpieczeństwa w Krakowie, przedstawia także charakterystyki jej najważniejszych funkcjonariuszy. Istotnym elementem publikacji jest analiza akt z kolekcji przewodniczącego komisji weryfikującej oficerów SB w Krakowie Zbigniewa Fijaka. Autor rozmawiał zarówno z nim, jaki i z jednym z członków tego gremium, dotarł też do jednego z najważniejszych funkcjonariuszy SB w mieście w latach osiemdziesiątych. Historyków i publicystów zainteresuje opis debaty, jaka na początku lat dziewięćdziesiątych przetoczyła się w prasie na temat weryfikacji oficerów SB i lustracji.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Struktury i metody działania aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944–1989”.

do góry