Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Tadeusz Rożek – oficer i fotograf. Fotografia wojenna z okresu I wojny światowej

Zenon Harasym, Tadeusz Rożek – oficer i fotograf. Fotografia wojenna z okresu I wojny światowej, Wrocław – Warszawa 2019, 176 s., ISBN: 978-83-8098-638-1

Historia żołnierza-fotografa Tadeusza Rożka (1897–1940), jednego z wielu Polaków, których losy spięte były światowym konfliktem zwanym Wielką Wojną, czasami II Rzeczypospolitej i początkiem II wojny światowej. Jego pasja – fotografia, uprawiana od lat młodzieńczych i towarzysząca mu na frontach I wojny światowej, stała się inspiracją do powstania albumu, poświęconego fotografii wojennej oraz losom Tadeusza Rożka – ofiary zbrodni katyńskiej.

Publikacja składa się z trzech części, z których pierwsza pełni funkcję wprowadzenia do historii fotografii wojennej, kolejna poświęcona jest życiu Tadeusza Rożka, a ostatnia – albumowa – to przegląd fotografii i pocztówek wykonanych przez Rożka. Łącznie zostało zaprezentowanych ponad 250 ilustracji, dziś stanowiących wspomnienie i dokument sprzed blisko 100 lat. Uzupełnieniem ikonografii są kopie dokumentów wojskowych i prywatnych.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry