Nawigacja

Książki

Kościół katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu dwóch totalitaryzmów (1917–1990), t. II

  • Okładka
    Okładka

Kościół katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu dwóch totalitaryzmów (1917–1990), t. II, praca zbiorowa pod redakcją Mariusza Krzysztofińskiego i ks. Józefa Wołczańskiego, IPN, Wydawnictwo bł. Jakuba Strzemię Archidiecezji Lwowskiej Obrządku Łacińskiego, Rzeszów–Lwów 2017, 299 s + 12 s. wkł. zdj., ISBN: 978-83-8098-250-5

Prezentowana książka zawiera szesnaście tekstów autorów wywodzących się z różnych środowisk naukowych, ukazujących w wielu aspektach dzieje Kościoła katolickiego w epoce totalitaryzmów w Europie Środkowo-Wschodniej. Zamieszczone w książce artykuły, uporządkowane chronologicznie, ukazują stosunek Kościoła katolickiego do socjalizmu i komunizmu w okresie najazdu bolszewickiego na Polskę w 1920 r., działalność duszpasterzy ochotników w Rosji sowieckiej w pierwszej połowie lat dwudziestych XX w., realia pracy duszpasterskiej za wschodnią granicą II Rzeczypospolitej oraz represje wobec kapłanów diecezji kamienieckiej i żytomierskiej. Kolejne części książki prezentują losy Kościoła w okresie II wojny światowej w obliczu zagrożenia ze strony nazistowskich Niemiec i komunistycznego Związku Sowieckiego, jak również studia traktujące o losach Kościoła w okresie sprawowania rządów w Polsce przez partię komunistyczną (PPR/PZPR).

Publikacja, dedykowana śp. abp. Ignacemu Tokarczukowi w pięćdziesiątą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej (uroczystość ta odbyła się w Przemyślu 6 lutego 1966 r.), stanowi drugi tom materiałów i studiów będących rezultatem sesji naukowych organizowanych we Lwowie.

Kościół katolicki w Europie Środkowo-Wschodniej w obliczu dwóch totalitaryzmów (1917–1990), t. 1

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry