Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Oblicza totalitaryzmu. Polskie doświadczenie z agresją III Rzeszy i ZSRR

  • Okładka
    Okładka

Oblicza totalitaryzmu. Polskie doświadczenie z agresją III Rzeszy i ZSRR, Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek Karta, Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2016, 224 s., ISBN: 978-83-7629-986-0

Polska doświadczyła wojny inaczej niż większość Europy. To z polskiej perspektywy oczywiste, że wystąpiły w niej trzy odrębne strony konfliktu: ZSRR, III Rzesza oraz alianci, do których należała Rzeczpospolita. ZSRR był agresorem nie mniej bezwzględnym niż III Rzesza, obecnym w wojnie od początku, a nie od czerwca 1941r., jak dotąd twierdzą w Moskwie. (...)

Historię nazizmu i komunizmu przedstawiamy w sposób wielowątkowy i polifoniczny, pokazując ich wzajemne powiązania oraz wpływ na życie zwykłych ludzi. Liczymy, że pozwoli to lepiej zrozumieć zróżnicowanie postaw pojedynczych osób i całych społeczeństw wobec tych systemów. Zależało nam, by pokazać, jak trudno jednoznacznie ocenić przeszłość, a zarazem – że indywidualne decyzje każdego człowieka czynią go współodpowiedzialnym za kształt świata, w którym żyje.

Ze wstępu Zbigniewa Gluzy

  

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry