Nawigacja

Książki

Stanisław Kościałkowski pamięci przywrócony

  • Stanisław Kościałkowski pamięci przywrócony
    Stanisław Kościałkowski pamięci przywrócony

Stanisław Kościałkowski pamięci przywrócony, red. Małgorzata Dąbrowska, Instytut Pamięci Narodowej, Uniwersytet Łódzki, Warszawa–Łódź 2016, 358 s., ISBN 978-83-8098-071-6, ISBN 978-83-944310-3-7 

Z wielkim uznaniem przyjmuję inicjatywę prof. Małgorzaty Dąbrowskiej dotyczącą przywrócenia narodowej pamięci Stanisława Kościałkowskiego (1881–1960), który z powodu drugiej wojny światowej i powojennej sowietyzacji kraju ostatnią część swego bogatego w wydarzenia życia spędził poza ojczyzną, również tą małą, która na mocy decyzji welkich mocarstw znalazła się w granicach Związku Sowieckiego. 

Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy

Praca składa się z 17 artykułów oraz bibliografii publikacji dotyczących bohatera książki, jego dorobku naukowego i uczniów. Dotyczy postaci niewątpliwie ważnej nie tylko dla polskiej historiografii, ale także dla dziejów polskiego uchodźstwa okresu wojny i czasów powojennych. Postaci, której pamięć i obecność w polskiej historiografii była dotychczas niezasłużenie niewielka. 

Z recenzji prof. dr. hab. Tadeusza P. Rutkowskiego

Artykuły pomieszczone w tym tomie mają charakter autonomiczny. Badacze, którzy ofiarowali swój czas, by omówić poszczególne aspekty biografii Kościałkowskiego, odwołują się często do tych samych zdarzeń jako punktów oparcia. Każdy Autor to indywidualność, a perspektywa jego wyjątkowa. Ciekawą rzeczą jest porównanie tych tekstów, a tym samym – tych perspektyw. Gdziekolwiek spotykają się te różne punkty widzenia, zawsze wynurza się tam sylwetka Stanisława Kościałkowskiego, którego mamy zaszczyt Państwu przypomnieć.

Ze Wstępu prof. dr hab. Małgorzaty Dąbrowskiej

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry