Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

„Zachodźże czerwone słoneczko”. Wybory ’89 w województwie katowickim

  • „Zachodźże czerwone słoneczko”. Wybory ’89 w województwie katowickim
    „Zachodźże czerwone słoneczko”. Wybory ’89 w województwie katowickim

Bogusław Tracz, „Zachodźże czerwone słoneczko”. Wybory '89 w województwie katowickim, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Katowicach & Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Katowice 2016, 80 s. ISBN 978-83-8098-009-9, ISBN 978-83-942030-3-0

Rok 1989 okazał się przełomowym. Wybory parlamentarne wczerwcu 1989 r., choć tylko w części demokratyczne, uruchomiły lawinę, którejnie dało się już zatrzymać. Erozja komunistycznego systemu władzy nabrała rozpędu. Rozpoczęły się zmiany ocharakterze ustrojowym, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a w wymiarze europejskim – do upadku sowieckiej dominacji i zniesienia żelaznej kurtyny. W 2014 r. w całym kraju obchodzono 25-lecie tamtych wydarzeń. Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach przygotowało wystawę poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r. Zaprezentowano na niej plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę owego „roku cudów”, czasu, w którym Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby. 

Niniejsza publikacja jest katalogiem tej wystawy, uzupełnionym o fotografie i grafiki, dla których nie starczyło miejsca na planszach wystawienniczych. Na osiemdziesięciu stronach zgromadzono prawie dziewięćdziesiąt ilustracji, pochodzących z zasobów archiwalnych, muzeów i stowarzyszeń, jak i zbiorów prywatnych. Opatrzone zostały autorskim komentarzem. Czytelnik może prześledzić drogę, która prowadziła do wyborów, od zapaści gospodarczej i beznadziei drugiej połowy dekady lat 80., poprzez strajki wiosnąi latem 1988 r. W książce przedstawiono najważniejszych antagonistów, walczącycho miejsca w sejmie i senacie, jak również przeciwników udziału w wyborach. Przybliżono metody walki o głosy wyborców, przebieg głosowania i zasygnalizowano procesy, które uruchomiły wydarzenia czerwca 1989 r.

SPIS TREŚCI

Wstęp
Droga do wyborów
Dziesięć okręgów
Urna – 89
Obóz władzy i „niezależni”
Drużyna Lecha
Kontestatorzy i wolni strzelcy
Wybierzmy „najlepszych”
Prasa wyborcza
Wojna plakatowa
Wiece
Pielgrzymka do Piekar
Ostatni tydzień
4 Czerwca
Nokaut
Dogrywka
Precz z komuną!

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry