Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Listy z Dachau. Gustaw Morcinek do siostry Teresy Morcinek

  • Listy z Dachau. Gustaw Morcinek do siostry Teresy Morcinek
    Listy z Dachau. Gustaw Morcinek do siostry Teresy Morcinek

Listy z Dachau. Gustaw Morcinek do siostry Teresy Morcinek. Wstęp i opracowanie Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Lucyna Sadzikowska. Z oryginału niemieckiego tłumaczył Michał Szalonek. Katowice 2016, 136 s., ISBN 978-83-7629-942-6

W Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie, wśród wielu innych dokumentów związanych z autorem „Wyrąbanego chodnika” zachował się zespół listów z okresu uwięzienia pisarza wobozach koncentracyjnych – najpierw Sachsenhausen, następnie w Dachau. Jest ich łącznie 119, a wszystkie adresowane są do siostry, Teresy Morcinek, prowadzącej dom pisarza i mieszkającej z nim w Skoczowie.

Stanowią one jedyny w skali europejskiej tego rodzaju dokument, będący niezwykle ważnym świadectwem nie tylko biograficznym i literackim, lecz także historycznym i kulturowym. Stanowią też dowód na to, że można wyjść z nawet najgorszej sytuacji, a potem przetworzyć ją w wartość. Ewenementem jest też tak obszerny blok korespondencji kierowanej do jednego adresata. Nigdy wcześniej nie były publikowane.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry