Nawigacja

Książki

O niepodległość i prawa kobiet. Zofia Moraczewska 1873–1958. Życie i działalność

  • O niepodległość i prawa kobiet. Zofia Moraczewska 1873–1958. Życie i działalność
    O niepodległość i prawa kobiet. Zofia Moraczewska 1873–1958. Życie i działalność

Kamila Cybulska, O niepodległość i prawa kobiet. Zofia Moraczewska 1873-1958. Życie i działalność, Warszawa 2021, 400 s., ISBN 978-83-8229-286-2               

Biografia Zofii Moraczewskiej, jednej z najwybitniejszych działaczek kobiecych i socjalistycznych przełomu XIX i XX wieku oraz parlamentarzystek II RP. Moraczewska udzielała się na polu pracy niepodległościowej, w emancypacyjnych stowarzyszeniach kobiecych, a także na scenie politycznej podczas dwóch kadencji parlamentarnych w latach 1919–1922 i 1930–1935. Jej biografia stanowi unikatowy przykład ewolucji ról społecznych kobiet zachodzącej pod koniec XIX wieku, pozwala także uchwycić ideologiczne i polityczne trendy obecne w odrodzonej Polsce w wieku XX.

W polskiej historiografii biografie kobiet należących do pierwszego pokolenia emancypantek wciąż można policzyć na palcach jednej ręki. Zofia Moraczewska niewątpliwie była jedną z czołowych przedstawicielek grupy kobiet zaangażowanych zarówno w działalność socjalistyczną, jak i emancypacyjną oraz  jedną z niewielu, którym udało się przynajmniej w pewnych okresach życia łączyć aktywność na obu tych polach. (…) Bardzo ciekawe są fragmenty książki dotyczące łączenia przez Moraczewską roli żony, matki i działaczki politycznej. (…) Zwłaszcza te, które przybliżają czytelnikowi jej wrażliwość społeczną, interpretację tzw. kwestii kobiecej, poglądy na wychowanie kobiet i ich role społeczne, w tym macierzyńskie. 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry