Nawigacja

Książki

Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 9: 1962

  • Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 9: 1962
    Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 9: 1962

Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 9: 1962, red. Antoni PonińskiIPN, Archidiecezja Warszawska, Archidiecezja Gnieźnieńska, Wydawnictwo UKSW, Warszawa 2020, 400 s., ISBN 978-83-8229-127-8                

Zapiski kar. Stefana Wyszyńskiego z 1962 r., w tym z inauguracji Soboru Watykańskiego II.                       

Tło historyczne Pro memoria z 1962 r. to dwa wydarzenia z jesieni, które na dziejach świata i Kościoła: to rozwiązanie – nie bez pomocy papieża Jana XXIII – niemal w ostatniej chwili tzw. kryzysu kubańskiego. Drugie – inauguracja Soboru Watykańskiego II. Polskim tłem i składową tego pamiętnego roku były dawne i świeże zjawiska na płaszczyźnie relacji państwo–Kościół. Był to pierwszy pełny rok bez nauczania religii w szkołach i pierwszy rok katechizacji w sieci punktów katechetycznych, niezależnych od władz oświatowych. Także w roku 1962 powołano w MSW Departament IV, któremu zlecono szeroki zakres inwigilacji duchowieństwa. Jednocześnie trwała Wielka Nowenna i w szeregi rządców diecezji, jako wikariusz kapitulny, wszedł młody biskup Karol Wojtyła.

Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego Instytutu Pamięci Narodowej: „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”.

Seria wydawnicza: „Kościół katolicki w dokumentach” (redaktor naukowy serii: dr hab. Rafał Łatka)

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry