Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa. Katalog wystawy

  • Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa. Katalog wystawy
    Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa. Katalog wystawy

Robert Ciupa, Łucja Marek, Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa. Katalog wystawy, Oddział IPN w Katowicach & Drukpol sp.j., Katowice 2015, 80 s.

Nakład wyczerpany

Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej jest dla Ślązaków tym, czym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej dla całego narodu polskiego. Co roku w ostatnią niedzielę maja do Piekar Śląskich pieszo pielgrzymują mężczyźni i młodzieńcy, a w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia – kobiety i dziewczęta. W okresie Polski Ludowej, kiedy religia była rugowana z życia publicznego i prywatnego obywateli, a społeczeństwo poddawane silnej laicyzacji, piekarskie pielgrzymki miały szczególne znaczenie dla pielęgnowania wiary i pobożności robotniczego Śląska, i nie tylko Śląska, oraz katolicyzmu społecznego. Charakter tego sanktuarium doskonale oddaje tytuł „Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej”, którym w 1983r. obdarzono Panią Piekarską. […]

W 2010 r. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotowało wystawę w celu przybliżenia działań aparatu bezpieczeństwa wobec piekarskich pielgrzymów w Polsce Ludowej, z akcentem na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte minionego wieku. Na podstawie zachowanych materiałów ekspozycja ukazuje metody i techniki inwigilacji pątników przybywających do Piekar Śląskich. Przedstawia stanowe zjazdy tylko z perspektywy Służby Bezpieczeństwa .Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana 30 maja 2010 r. u stóp Kalwarii Piekarskiej w wigilię stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców. Niniejsza publikacja to katalog tejże wystawy, pośrednio ukazującej piekarski fenomen i – posługując się słowami metropolity wrocławskiego kard. Bolesława Kominka, odnotowanymi przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa – „unikat religijny na miarę europejską”.

(fragment Wstępu autorstwa dr Łucji Marek)

Partnerem wydawniczym katalogu jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry