Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

W imieniu Rzeczypospolitej. Wymiar sprawiedliwości Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Podokręgu AK Rzeszów

Piotr Szopa, W imieniu Rzeczypospolitej. Wymiar sprawiedliwości Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Podokręgu AK Rzeszów, Rzeszów 2014, 616 s.

Kiedy w pierwszej połowie 1943 r.utworzono Podokręg AK Rzeszów, a na jego dowódcę wyznaczono doktora praw płk.Kazimierza Putka „Zwornego”, na terenie tym nie działał żaden podziemny sąd. Wszystkie sprawy rozpatrywane były przez okręgowe sądy specjalne w Krakowie.Dwa lata później, gdy rozwiązywano Armię Krajową, działały tu już zarównowy działy zamiejscowe okręgowego Wojskowego Sądu Specjalnego, jak i sądy polowe, a także wymiar sprawiedliwości podległy cywilnym strukturom Polskiego Państwa Podziemnego w postaci czterech Cywilnych Sądów Specjalnych i licznych komisji sądzących. W konspirację zaangażowało się wielu sędziów, prokuratorówi adwokatów.

Niniejsza książka jest monografią podziemnego wymiaru sprawiedliwości działającego na terenie Podokręgu AK Rzeszów. Składa się z pięciu rozdziałów, w których autor przedstawił rozwój konspiracyjnego wymiaru sprawiedliwości od jego powstania, poprzez działalność,aż do akcji wyrokowych, które były etapem wykonawczym postepowania sądowego. W pracy scharakteryzowano około stu spraw rozpatrywanych przez podziemne sądownictwo. W aneksach zamieszczono m.in. swoiste kalendarium akcji wyrokowych wykonanych przez konspiratorów oraz biogramy prawników, którzy tworzyli podziemny wymiar sprawiedliwości. Książkę wzbogaca kilkadziesiąt unikatowych fotografii i dokumentów.

Książka otrzymała nagrodę I stopnia w IV edycji konkursu Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej w kategorii monografii dotyczących pierwszej konspiracji (2015)

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry