Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

„Rom”. Ostatnie miesiące życia Władysława Macieja Ciska (1921–1948) szefa wywiadu i kontrwywiadu Zarządu Okręgu Dolnośląskiego WiN, studenta i asystenta Politechniki Wrocławskiej

Tomasz Balbus, „Rom”. Ostatnie miesiące życia Władysława Macieja Ciska (1921–1948) szefa wywiadu i kontrwywiadu Zarządu Okręgu Dolnośląskiego WiN, studenta i asystenta Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2014, 128 s.

W sobotę 27 listopada 1948 r., o godzinie 17.30, na narożnymdziedzińcu więzienia przy ul. Kleczkowskiej, wychudzony, z wybitymi w śledztwiezębami, został zamordowany w grupowej egzekucji działaczy Zarządu okręguDolnośląskiego WiN niespełna trzydziestoletni Władysław Cisek „Rom”. Należał dopokolenia, któremu przyszło zmierzyć się z totalitaryzmem niemieckim isowieckim – zbrodniczymi systemami i zapłacić za to najwyższą cenę.

Niniejsza praca, wznowienie wydanej w 1999 r. przez PolitechnikęWrocławską w „śladowym nakładzie (200 egz.) książki W celi śmierci, stanowi drugie wydanie, opracowane w formiekalendarium ostatnich miesięcy życia „Roma”, człowieka, który pseudonimkonspiracyjny przybrał w nawiązaniu do swojej „cygańskiej” egzystencji. SpodTarnopola los rzucał go do Lwowa, Łodzi, Mościc, Nagikanizsa, Balatanboglar,Budapesztu, Krakowa, Wrocławia. „Rom” nie był przypadkiem – był egzemplifikacjąlosów aresztowanych i mordowanych przez komunistów elit Polski Podziemnej.

Książka otrzymała nagrodę II stopnia w IV edycji konkursu Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej w kategorii biografii dotyczących drugiej konspiracji (2015)

SPIS TREŚCI

Wprowadzenie 
Wykładowca i dowódca 
Wstęp do wydania drugiego 
Wstęp do wydania pierwszego

Rozdział I
Szkic biograficzny 

Rozdział II
W celi śmierci 

Rozdział III
Egzekucja  

Aneksy
Nr 1. Wzór miesięcznego kwestionariusza informacyjnego WiN(1946-1947) 
Nr 2. Protokół wykonania kary śmierci na Władysławie Cisku 
Nr 3. List Emilii Dydo do Ireny Cisek z 28 marca 1949 r.  
Nr 4. List Emilii Dydo do Ireny Cisek z 29 czerwca 1949 r.  
Nr 5. Dr Łukasz Szleszkowski, Agata Thanhäuser, Badaniesądowo-lekarsko-antropologiczne miejsc pochówku działaczy WiN straconych 27 listopada 1948 r. we Wrocławiu

Wykaz źródeł i opracowań 
Wykaz skrótów 
Indeks osób  
Indeks miejscowości

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry