Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

„Homek”. Pismo Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego 1983–1990

„Homek". Pismo Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego 1983–1990, red. Grzegorz Berendt, Krzysztof Brzechczyn, Zbigniew Stybel, Janusz Waluszko, Gdańsk 2013, 226 s.

Najobszerniejszą częścią publikacji są reprinty czterdziestu pięciu numerów tytułowego „Homka", pisma Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego (RSA), jakie w latach 1983–1990 ukazywało się w Trójmieście. Oprócz nich Czytelnik znajdzie interesującą przedmowę, w której redaktorzy publikacji (w tym byli działacze RSA) opisali okoliczności, w jakich powstał i był tworzony „Homek". Poza tym w publikacji znalazło się miejsce na krótkie opracowanie dotyczące samego RSA, a także krótkie biogramy ważniejszych postaci tego ruchu.

„Homek" był organem gdańskiego RSA powstałego w czerwcu 1983 r. (formalny moment powstania RSA stanowiło podpisanie manifestu Ruchu przez Wojciecha Jankowskiego, Krzysztofa Skibę oraz Cezarego i Janusza Waluszków). Pierwszy numer ukazał się 10 września 1983 r. Początkowo „Homek" wychodził co dwa tygodnie, potem akcja bieżąca coraz bardziej brała górę nad publicystyką i samokształceniem – tym samym pismo zaczęło wychodzić nieregularnie. Nowa fala edycji biuletynu wiązała się z przełomem lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ub. wieku, kiedy np. we wrześniu i październiku 1989 r. wychodził on nawet częściej niż raz w tygodniu. Potem znów zapanował chaos i albo pismo nie ukazywało się wcale, albo ukazywały się dodatki ulotne na przemian z liczącymi po sto kilkadziesiąt stron „zbiornikami" (ostatni, z numerem 51, opublikowano w listopadzie 1994 r.). W sumie ukazało się pięćdziesiąt numerów oraz około dziesięciu dodatków.

Publikacja jest 36 tomem wydanym w ramach oddziałowej serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry