Nawigacja

Książki

Niepokorni z „Topolówki”. Działalność niezależna uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 1970–1989

  • Niepokorni z „Topolówki”. Działalność niezależna uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 1970–1989
    Niepokorni z „Topolówki”. Działalność niezależna uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 1970–1989

Jan Hlebowicz, Niepokorni z „Topolówki”. Działalność niezależna uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 1970–1989, Gdańsk 2013, 144 s.

Nakład wyczerpany

Jednym z najprężniejszych ośrodków opozycji młodzieżowej w Trójmieście, a być może w całej Polsce, było III LO w Gdańsku, tzw. „Topolówka”. To właśnie „niepokornym" uczniom tego liceum i ich niezależnej działalności prowadzonej w latach 1970–1989 poświęcona jest najnowsza publikacja Jana Hlebowicza. Autor opisuje funkcjonowanie „Biuletynu Informacyjnego Topolówka”, pierwszego i najtrwalszego pisma podziemnego wydawanego przez młodzież szkolną w Gdańsku oraz pracę Radiostacji „Topolówka" (Radio BIT), najprawdopodobniej jedynej opozycyjnej szkolnej rozgłośni na terenie kraju. Hlebowicz pisze także o konsekwencjach podjęcia przez uczniów działalności opozycyjnej ‒ inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa, zawieszeniach w prawach ucznia, usunięciach ze szkoły, aresztowaniach.

Badacz podejmuje się również analizy fenomenu niezależnych postaw „niepokornych" z III LO. W jakim stopniu działania młodzieży z Topolówki były prekursorskie? Jaki wpływ na kształtowanie postawy kontestującej system PRL miała rodzina uczniów i nauczyciele? Czy można mówić o niepodległościowej tradycji w „Topolówce”? Na te i inne pytania czytelnik znajdzie odpowiedzi w najnowszej publikacji Hlebowicza. 

Podstawę książki stanowią wywołane przez autora relacje świadków omawianych wydarzeń. Badacz w latach 2011–2012 przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów. Hlebowicz korzysta także z dokumentów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Gdańsku, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Europejskiego Centrum Solidarności oraz Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Publikacja stanowi próbę przedstawienia rodowodu nowej generacji „niepokornych”, którzy nie tylko w latach 1970–1989, ale również jako osoby dorosłe i aktywne zawodowo zaznaczyły swoją obecność w życiu publicznym. Bohaterami książki są m.in. Wiesław Walendziak – prezes Zarządu Telewizji Polskiej i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jacek Kurski – polityk, jego starszy brat Jarosław – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, Maciej Grabski – twórca „Wirtualnej Polski”, Piotr Semka – dziennikarz i publicysta oraz wielu innych. Oprócz postaci „z pierwszych stron gazet" autor przedstawia także tych mniej znanych i docenionych, tych, których historie nie zostały wcześniej opowiedziane.

Książka została wyróżniona w Konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. 

Publikacja jest 29 tomem wydanym w ramach oddziałowej serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry