Nawigacja

Książki

Śladami podziemia. Działalność niepodległościowa w rejonie Tęgoborza w latach 1939–1953

Śladami podziemia. Działalność niepodległościowa w rejonie Tęgoborza w latach 1939–1953, red. Dawid Golik, Kraków 2013, 168 s.

21. tom serii „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL”, wydawanej wspólnie przez Oddział IPN w Krakowie i Ośrodek Myśli Politycznej.

Położone na Sądecczyźnie Tęgoborze nie jest szerzej znane poza Małopolską. Sceptyk mógłby zatem powątpiewać, czy opowieść o losach jego mieszkańców – a także okolicznych miejscowości – w latach 1939–1953 może znacząco wzbogacić pamięć o wydarzeniach z czasów II wojny światowej i powojennej instalacji systemu komunistycznego w Polsce. Nie miałby jednak racji. Ta lokalna, wydawałoby się, historia zmagań z okupacją niemiecką i sowiecką oraz peerelowskim aparatem represji w mikroskali przedstawia bowiem zjawiska, które w tym okresie stały się doświadczeniem całej Polski. Losy jej bohaterów były udziałem setek tysięcy Polaków, którzy stawili czoła totalitarnym reżimom, a zarazem musieli przystosować się do realiów życia przez te reżimy narzuconych. Poznając owe doświadczenia, możemy lepiej zrozumieć istotę działalności podziemnej – zarówno jej najbardziej spektakularny wymiar: akcje zbrojne, jak i codzienność: funkcjonowanie żołnierzy podziemia w społeczności lokalnej, z której wywodzili się także niekiedy ich przeciwnicy – pracownicy komunistycznego aparatu represji czy konfidenci. To bohaterowie z krwi i kości, zaś ich losy są „z życia wzięte". Tyle że to życie było niezwykłe – dramatyczne jak czasy, gdy się toczyło.

SPIS TREŚCI

Maciej Korkuć, Przedmowa

Tomasz Kosecki, Podziemie zbrojne w okolicy Tęgoborza w latach 1939–1945

Grzegorz Olszewski, Represje niemieckie wobec mieszkańców i straty wojenne na terenie gminy Łososina Dolna

Michał Wenklar, Podziemie niepodległościowe w Polsce po II wojnie światowej

Dawid Golik, Oddziały partyzanckie „Wojsko Polskie” i „Wojsko Generała Andersa” w rejonie Tęgoborza w latach 1945–1953

Marcin Kasprzycki, Milicja Obywatelska w powiecie Nowy Sącz w latach 1945–1949

Dystrybucja:
Księgarnia internetowa ksiegarniaipn.pl  
Ośrodek Myśli Politycznej omp@omp.org.pl  
tel./faks 012 632 33 62  BEZPŁATNIE 012 632 33 62,  632 33 82

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry