Nawigacja

Książki

Ostatnia dekada. Lata 1980-1990 w Łodzi i regionie okiem fotoreportera „Głosu Robotniczego”

Ostatnia dekada. Lata 1980-1990 w Łodzi i regionie okiem fotoreportera „Głosu Robotniczego”, zdjęcia Marek Kowal, wstęp i opracowanie Paweł Spodenkiewicz, Łódź 2012 (Biblioteka Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, t. XXIV), 192 s.

Album zawiera wybór ok. 200 zdjęć z ostatniego dziesięciolecia PRL, w większości nigdy wcześniej niepokazywanych, autorstwa Marka Kowala, weterana łódzkiego fotoreportażu prasowego. Kowal zgromadził w swoim domowym archiwum negatywy kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, z których część ma dużą wartość historyczną i artystyczną. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej skłonili go do wyboru i zeskanowania najlepszych klatek z ostatniego dziesięciolecia PRL. Fotografie te przedstawiają ważne wydarzenia polityczne i społeczne w Łodzi i regionie łódzkim z tego okresu: manifestacje „Solidarności” z czasów „karnawału”, demonstracje i strajki stanu wojennego, referendum z roku 1988, wizytę Lecha Wałęsy w hali ŁKS w lutym 1989 r. i wybory z 4 czerwca tego roku. Znaczna część zdjęć pokazuje formowanie się nowej, niekomunistycznej władzy.

Album zawiera też dwa teksty Pawła Spodenkiewicza, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Pierwszy poświęcony jest estetyce fotografii prasowej w czasach PRL, drugi przedstawia krótką historię polityczną „Głosu Robotniczego” i „Głosu Porannego”, z osobnym fragmentem poświęconym sprawie zniszczenia w 1994 r. archiwum fotograficznego prasy łódzkiej.

Album będzie dostępny w sprzedaży w drugiej połowie października 2012.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry