Nawigacja

Książki

UB a młodzieżowe organizacje antykomunistyczne w latach 1945–1954 na Górnym Śląsku i Podbeskidziu. Metody operacyjne aparatu bezpieczeństwa w świetle dokumentów

UB a młodzieżowe organizacje antykomunistyczne w latach 1945–1954 na Górnym Śląsku i Podbeskidziu. Metody operacyjne aparatu bezpieczeństwa w świetle dokumentów, wybór i opracowanie Anna Badura, Leszek Malczak, Grzegorz Musiał, Daniel Salbert, Katowice 2010, 416 s.

Publikacja poświęcona jest ciekawej i ciągle nie do końca zbadanej problematyce powstania antykomunistycznych organizacji młodzieżowych na Górnym Śląsku. Daje dobry obraz zarówno metod działania aparatu bezpieczeństwa, jak i osób (także środowisk, z których pochodziły), które angażowały się w działalność antykomunistyczną. Autorzy nie ograniczali się przy tym do krótkiego wstępu, ale potraktowali go poważnie, dobrze kreśląc ramy dla części dokumentalnej.

Z recenzji prof. dr. hab. Piotra Madajczyka

Przedstawiony zbiór dokumentów (…) w sposób rzetelny pokazuje wiele aspektów rozpracowywania przez aparat represji tajnych organizacji młodzieżowych, a przy okazji losów młodych konspiratorów. Dodatkowo czytelnik znajdzie wiele informacji o mentalności pracowników UB. Sama publikacja będzie stanowiła doskonała podstawę do dalszych badań nie tylko nad podziemiem młodzieżowym i aktywnością organów bezpieczeństwa, lecz również nad dziejami młodych Polaków w okresie Polski Ludowej.

Z recenzji dr. Jacka Wołoszyna

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry