Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Salezjańska Szkoła Mechaniczna w Łodzi (1922–1962). Organizacja, funkcjonowanie, represje, likwidacja. Wybór źródeł

Salezjańska Szkoła Mechaniczna w Łodzi (1922–1962). Organizacja, funkcjonowanie, represje, likwidacja. Wybór źródeł; wstęp, wybór i opracowanie Krzysztof Kolasa, Jarosław Wąsowicz SDB, Łódź 2010, 520 s.

Książka przedstawia dzieje Salezjańskiej Szkoły Mechanicznej w Łodzi w latach 1922–1962. Była ona jedną z najlepszych szkół mechanicznych w Polsce, a zarazem najdłużej działającą placówką oświatową na terenie salezjańskiej inspektorii św. Stanisława Kostki.

W publikacji zgromadzono dokumenty proweniencji kościelnej i administracji państwowej pochodzące ze zbiorów siedmiu archiwów. Ukazują one organizację, funkcjonowanie, represje stosowane wobec szkoły przez niemieckie władze okupacyjne, aparat bezpieczeństwa i administracyjno-oświatowy PRL oraz proces jej likwidacji.

Niniejsze wydawnictwo jest uzupełnieniem i rozwinięciem badań nad dziejami Towarzystwa Salezjańskiego w Polsce, jego inicjatyw oświatowych oraz Kościoła katolickiego w archidiecezji łódzkiej. Książka wydana we współpracy z Wydawnictwem Salezjańskim.
 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry