Nawigacja

Książki

„Solidarność”, sierpień 1980 – sierpień 1989/„Solidarność”, August 1980 – August 1989

Erazm Ciołek, „Solidarność”, sierpień 1980 – sierpień 1989/„Solidarność”, August 1980 – August 1989, Warszawa 2010, 312 s.

Album zdjęć Erazma Ciołka,  przygotowany przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w polskiej i angielskiej wersji językowej. W albumie wykorzystano ponad 250 zdjęć, będących ilustracją dziejów Polski od strajków w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. do wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 r. Wybór zdjęć poprzedzony jest wstępem autorstwa dr. Łukasza Kamińskiego.

***

Lata osiemdziesiąte były jednym z najważniejszych okresów w bogatej w dramatyczne wydarzenia historii Polski XX wieku. W wyniku bezprecedensowej fali strajków powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który skupial miliony Polaków. Po kilkunastu miesiącach komunistyczna władza podjęła próbę zniszczenia ruchu, wprowadzając stan wojenny. Ostatecznie jednak „Solidarność” zwyciężyła, a system komunistyczny załamał się nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach bloku sowieckiego.

Jednym z najważniejszych kronikarzy tej epoki był Erazm Ciołek. Z aparatem fotograficznym w ręku towarzyszył on większości wydarzeń – od wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej, przez dramatyczne chwile stanu wojennego po Okrągły Stół i utworzenie rzadu Tadeusza Mazowieckiego. Wybór z powstałych wówczas zdjęć zawiera ten album.

Fragment wstępu Łukasza Kamińskiego „Dekada »Solidarności«”

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry