Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1989. Obrazy

Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980–1989. Obrazy; koncepcja, wybór i opracowanie materiałów: Joanna Dutka, Maciej Zakrzewski, teksty wprowadzające do rozdziałów: Jarosław Szarek, Kraków 2010, 448 s.

Album poświęcony narodzinom i działalności niezależnego ruchu studenckiego na polskich uczelniach w ostatniej dekadzie komunizmu. Z pomocą licznych zdjęć oraz reprodukcji dokumentów opowiedziano w publikacji historię walki studentów nie tylko o wolność akademicką, ale także o niepodległą Rzeczpospolitą.

Na kartach albumu przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów Zrzeszenia – od historii poprzedzających NZS Studenckich Komitetów Solidarności, poprzez okoliczności powstania, działalność w czasie karnawału „Solidarności”, pracę konspiracyjną w okresie stanu wojennego, po odrodzenie w drugiej połowie lat 80. i udział w przełomowych wydarzeniach 1989 r. Przypomniano też na fotografiach poszczególnych działaczy, którzy kierując się duchem obywatelskim podejmowali aktywność na rzecz zmiany otaczającej ich rzeczywistości, płacąc przy tym niejednokrotnie wysoką cenę.

Album poświęcony jest pamięci Prezesa IPN Janusza Kurtyki, działacza NZS UJ i inspiratora tej publikacji, oraz innych działaczy Zrzeszenia, tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry