Nawigacja

Książki

Skazani na karę śmierci przez Wojskowe Sądy Rejonowe w Bydgoszczy, Gdańsku i Koszalinie (1946–1955)

Skazani na karę śmierci przez Wojskowe Sądy Rejonowe w Bydgoszczy, Gdańsku i Koszalinie (1946–1955), pod red. Dariusza Burczyka, Igora Hałagidy i Alicji Paczoskiej-Hauke, Gdańsk 2009, 138 s.

Nakład wyczerpany. Książka dostępna w postaci elektronicznej w załączniku.

Publikacja „Skazani na karę śmierci przez wojskowe sądy rejonowe w Bydgoszczy, Gdańsku i Koszalinie (1946–1955)” to wynik pracy zespołu pracowników gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W książce czytelnik znajdzie opisy funkcjonowania sądownictwa wojskowego na terenie Polski po 1945 r., kary śmierci w polskim prawie karnym, podstawowe informacje nt. Wojskowych Sądów Rejonowych z Bydgoszczy, Gdańska i Koszalina, także ich skład osobowy (sędziowie); opisane zostały także przyczyny represji, przebieg procesów, a także okres, który przypadał między ogłoszeniem wyroku, a wykonaniem samej kary śmierci.

Główną część pracy stanowią jednak noty biograficzne (wraz z podstawowymi danymi dot. samego procesu) 101 osób, które zostały skazane na karę śmierci (wykonano 41 wyroków) przez WSR w Bydgoszczy, Gdańsku i Koszalinie w latach 1946–1955. W książce czytelnik znajdzie także zdjęcia wybranych skazanych oraz indeks osobowy i nazw miejscowych.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry