Nawigacja

Książki

Getto łódzkie / Litzmannstadt Getto 1940–1944

Getto łódzkie / Litzmannstadt Getto 1940–1944, pod red. Juliana Baranowskiego i Sławomira M. Nowinowskiego, Łódź 2009, 288 s.

Album „Getto łódzkie / Litzmannstadt Getto 1940–1944", przygotowany przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Archiwum Państwowego w Łodzi, prezentuje ponad 300 zdjęć ilustrujących zagładę łódzkich Żydów. Fotografie poprzedzone zostały szerokim wprowadzeniem historycznym, ukazującym kontekst tragicznych wydarzeń z lat 1940–1944. Zdjęcia znajdujące się w albumie zostały wyselekcjonowane z ogromnego zbioru materiałów ikonograficznych zachowanych w zbiorach instytucji polskich i zagranicznych. Część z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy.

Album „Getto łódzkie / Litzmannstadt Getto 1940–1944" jest próbą unaocznienia i przywrócenia pamięci o najbardziej tragicznym okresie historii Żydów w Łodzi i jednocześnie najważniejszym wydarzeniu w XX-wiecznej społecznej historii miasta. W świadomości zbiorowej Polaków ofiary Zagłady – tysiące ludzi odizolowanych od świata i poddanych eksterminacji – na ogół funkcjonują bezimiennie. Zgromadzone w albumie fotografie przywracają niektórym spośród nich tożsamość. Pokazują także warunki, w jakich przyszło im żyć, pracować, uczyć się, bawić i umierać. Powstał z nich przejmujący niemy film o śmierci i nadziei"

(ze wstępu)

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry