Nawigacja

Książki

Wieluń 1 IX 1939

Wieluń 1 IX 1939, pod red. Joanny Żelazko, Artura Ossowskiego, Łódź 2009, 135 s.

W albumie przypomniano wygląd miasta po nalotach Luftwaffe, których skutki odczuwano przez całą okupację niemiecką. Wśród wstrząsających scen konfliktu, zatrzymanych w kadrze przez operatorów i fotografów, szczególnie bolesny jest widok skutków ataków lotniczych Luftwaffe. W publikacji prezentowane są zdjęcia, które obrazują zniszczenia Wielunia. Roztrzaskane i wypalone przez bomby budynki oraz zagruzowane ulice to efekty niemieckiej doktryny wojennej – Blitzkriegu.

Skutki tego nowoczesnego konfliktu odczuło szereg bezbronnych miast i miejscowości na terytorium Polski, które zbombardowano już w pierwszych godzinach wojny. Wśród nich był również Wieluń, miasto nadgraniczne, które o świcie 1 września 1939 r. stało się celem bombowców nurkujących Ju-87 Stuka. Jego zniszczenie było niemal doszczętne. W gruzach legło historyczne centrum miasta oraz szpital, w którego zgliszczach zginęli pacjenci i personel placówki. Straty były olbrzymie, infrastruktura Wielunia zniszczona została w 80 proc. Łącznie bomby strzaskały 300 budynków mieszkalnych 10 budynków użyteczności publicznej, 5 kompleksów zabudowań klasztornych, 7 kościołów, cerkiew i synagogę. Śmierć dosięgła także kilkuset osób spośród 15 tys. mieszkańców miasta.

Dziś po 70. latach tragedia Wielunia staje się świadectwem barbarzyństwa drugiej wojny światowej, która tak bardzo doświadczyła naród polski. Dlatego album wydany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi jest hołdem dla bezbronnych ofiar niemieckiego lotnictwa.
 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry