Nawigacja

Książki

Województwo śląskie 1945–1950. Zarys dziejów politycznych

Województwo śląskie 1945–1950. Zarys dziejów politycznych, red. Adam Dziurok i Ryszard Kaczmarek, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2007, 752 s. + zdj.

W przedstawianym opracowaniu starano się w sposób syntetyczny zaprezentować dzieje istniejącego w latach 1945–1950 województwa śląskiego. Pierwotnie autorzy chcieli przygotować kontynuację wydanej przez Uniwersytet Śląski w 1996 roku monografii pt. „Województwo śląskie (1922–1939). Zarys monograficzny”, która ukazała się pod redakcją Franciszka Serafina. W trakcie prowadzonych badań okazało się jednak, że nie było w rzeczywistości bezpośredniej kontynuacji pomiędzy tymi dwoma okresami historycznymi i dwiema strukturami administracyjnymi – przedwojennym i powojennym województwem śląskim. Przedziela je nie tylko sześć lat wojny i niemieckiej okupacji, ale, co może ważniejsze, dzieje województwa śląskiego po 1945 roku były zaprzeczeniem koncepcji ustrojowej i politycznej autonomicznego województwa śląskiego z lat 1922–1939.

Publikacja powstała w przeważającej części na podstawie badań naukowych prowadzonych w ostatniej dekadzie. Pojawienie się od początku lat 90. nowych źródeł, przede wszystkim z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej, ale także udostępnionych w całości zespołów partyjnych, wraz z ponowną kwerendą materiałów administracyjnych, pozwoliło na nowe ujęcie wielu zagadnień. Ze względu na zdeterminowanie szeregu problemów, głównie narodowościowych, przez skutki II wojny światowej, część pierwszą poświęcono syntetycznemu ujęciu tej właśnie problematyki. Część druga prezentuje obóz władzy. W tym aspekcie stan dotychczasowych badań okazał się najbardziej zadowalający, co pozwoliło na wykorzystanie obszernej już literatury przedmiotu na ten temat. Po raz pierwszy jednak syntetycznie przedstawiono także nie posiadający do tej pory swej pełnej monografii ponury rozdział w dziejach Górnego Śląska, jakim była działalność szeroko rozbudowanego aparatu represji w województwie śląskim. Opór społeczny omówiono w części dotyczącej opozycji politycznej w województwie śląskim i roli Kościoła katolickiego oraz innych Kościołów w życiu politycznym. Opracowanie zamyka analiza kwestii narodowościowych, kluczowych dla zrozumienia powojennych dziejów politycznych województwa śląskiego.


Dystrybucja
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry