Nawigacja

Książki

Rozwiązanie kwestii żydowskiej w dystrykcie Galicja

  • okładka - Rozwiązanie kwestii żydowskiej w dystrykcie Galicja

Rozwiązanie kwestii żydowskiej w dystrykcie Galicja, album, oprac. Andrzej Żbikowski, Warszawa 2001 (seria „Dokumenty”, t. 5)

Wersja elektroniczna książki w Bibliotece Cyfrowej IPN

Tzw. raport (Fritza) Katzmanna, współorganizatora eksterminacji polskich Żydów. Wstrząsające zdjęcia i beznamiętne relacje, porte-parole do słynnych „Rozmów z katem”.
 
Pierwsza pełna edycja raportu wyższego oficera SS i policji Friedricha Katzmanna o akcji Reinhard (Einsatz Reinhard), której celem była eksterminacja Żydów polskich. Oryginał raportu wraz z innym ważnym dokumentem dotyczącym Zagłady Żydów polskich, a mianowicie z raportem Jürgena Stroopa o likwidacji powstania w getcie warszawskim w kwietniu i maju 1943 r., został przekazany stronie polskiej w 1948 r. Oba raporty spoczęły w Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Raport Katzmana jest jednym z najbardziej charakterystycznych dokumentów hitlerowskich, w którym wysoki funkcjonariusz SS i policji, kierujący zagładą tysięcy ludzi, składa relację z dokonanych zbrodni. Raport zawiera 153 zdjęcia, w większości dotychczas nigdzie nie publikowane, które szczegółowo przedstawiają przebieg akcji Reinhard.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry