Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Zapomniane historie ludzkich dramatów. Losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 1939–1956

Zapomniane historie ludzkich dramatów. Losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 1939–1956, pod red. Kornelii Banaś i Andrzeja Sznajdera, Katowice 2003, s. 113 (seria „Materiały edukacyjne”, t. 1)

W serii „Materiały edukacyjne” ukazała się książka „Zapomniane historie ludzkich dramatów. Losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 1939-1956” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Publikacja stanowi plon konkursu (zatytułowanego tak samo jak publikacja) ogłoszonego w listopadzie 2001 r., a rozstrzygniętego w kwietniu 2002 r. Ogółem na konkurs napłynęły 124 prace uczniów szkół ponadpodstawowych.
Fragmenty prac konkursowych zamieszczone zostały w tematycznych częściach publikacji poświęconych m.in. Wrześniowi 1939 na Górnym Śląsku, życiu codziennemu pod niemiecką okupacją, służbie mieszkańców Górnego Śląska w Wehrmachcie czy deportacjom w 1945 r. Fragmenty wspomnień zostały opatrzone przez redaktorów publikacji w przypisy biograficzne i komentarze. Cennym uzupełnieniem publikacji jest pochodzący również z konkursu materiał ikonograficzny. Mottem całej publikacji może być zdanie z jednej prac konkursowych: „Żeby przetrwała pamięć o pewnej ulicy i jednym familioku, o skomplikowanych losach prostych ludzi, którzy nie zmienili biegu historii, ale byli”.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry