Nawigacja

Książki

Jarocin w obiektywie bezpieki

Jarocin w obiektywie bezpieki, Krzysztof Lesiakowski, Paweł Perzyna i Tomasz Toborek, projekt graficzny Andrzej Rosołek, Warszawa 2004, 210 s. (seria „Albumy”, t. 2)

Prezentowany album stanowi katalog wystawy „Jarocin w obiektywie bezpieki”, przygotowanej według koncepcji graficznej i artystycznej Andrzeja Rosołka przez OBEP IPN w Łodzi we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

W albumie opublikowane zostały zdjęcia ze zbiorów Archiwum IPN w Łodzi i Muzeum Regionalnego w Jarocinie, wykorzystano także prace niezależnego fotografa Tomasza Barasińskiego oraz zdjęcia ze zbiorów prywatnych.

Oprócz materiałów ikonograficznych w albumie opublikowano 21 dokumentów ze zbiorów Archiwum IPN. Patronat medialny: „POLITYKA”.

* * *

Inspiracją do powstania publikacji stały się odnalezione na początku 2004 r. przez pracowników Oddziału IPN w Łodzi materiały operacyjne służb bezpieczeństwa, dotyczące festiwalu rockowego w Jarocinie. Podczas pracy nad książką starano się nie tylko przedstawić zakres inwigilacji i specyfikę źródeł wytworzonych przez SB, ale także ukazano problem na szerszym tle społecznym, docierając do muzyków, organizatorów festiwalu i ówczesnych decydentów. Opisano zmagania muzyków z cenzurą, ich stanowisko wobec przemian w kraju, stosunek do polityki i rzeczywistości PRL. Rozmawiano z muzykami zespołów: „Dezerter”, „Moskwa”, „Brygada Kryzys”, „Abbadon”, „T.Love”, z organizatorem festiwalu Walterem Chełstowskim i ówczesnymi ministrami kultury: Kazimierzem Żygulskim i Józefem Tejchmą. W albumie znalazły się też wycinki prasowe, teksty utworów i reprodukcje plakatów i folderów festiwalowych.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry