Nawigacja

Видання IPN укр

Książki

Dziennik. Lwów 12 października 1939 – 13 września 1940

Maria Gaklik, Dziennik. Lwów 12 października 1939 – 13 września 1940, pod red. Moniki Kały, Wrocław 2002, s. 119 (seria „Studia i materiały”, t. 2)

Okupacyjny diariusz Marii Gaklik zalicza się do relacji spisywanych na bieżąco. Relacjonuje codzienność widzianą oczyma osoby całkowicie niezaangażowanej – zaabsorbowanej głównie własnymi troskami, ale niezmiennie żyjącej nadzieją szybkiego wyzwolenia. Prezentowany materiał jest osobistym zapisem okupacyjnej rzeczywistości Lwowa – niezmiennych kłopotów, trudności, powszednich zajęć, radości, nadziei i rozczarowań. Stanowi on barwne źródło, umożliwiające odtworzenie obrazu Lwowa w okresie od października 1939 r. do września 1940, widzianego z perspektywy zwykłego człowieka. Autorka w swym dzienniku nie ukazuje miasta i jego ludności przez pryzmat „wielkiej polityki”, a jedynie poprzez drobne, często lakoniczne wzmianki o dniu powszednim – swoim, swoich znajomych oraz lokatorów kamienicy przy ul. Domsa, gdzie mieszkała. Mimo, że zdecydowana większość spośród opisywanych osób pozostaje anonimowa, to jednak fakt ten nie zmniejsza czytelności i wartości poznawczej dziennika. Losy i przeżycia tej niewielkiej grupy ludzi zdają się doskonale odzwierciedlać doświadczenia lwowian w skali makro.
Autorka, Maria Gaklik urodziła się 25 sierpnia 1912 r,, zmarła 24 marca 1988 r. Przed wojną ukończyła Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie i jak wynika z jej osobistych notatek, z zawodu była dziennikarką. W czasie okupacji sowieckiej początkowo mieszkała we Lwowie. We wrześniu 1940 r. z chwilą ukończenia kursu pedagogicznego, otrzymała posadę nauczycielską i wyjechała do Radziechowa.

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowaDostępność Biuletynu IPN w placówkach Poczty Polskiej

do góry