Nawigacja

Katalog publikacji

Polecamy katalog publikacji Oddziału IPN w Katowicach 2000–2020

Instytut Pamięci Narodowej istnieje już 20 lat. Katowicki IPN wydał w tym czasie 229 publikacji naukowych i popularnonaukowych.

  • Katalog publikacji Oddział IPN w Katowicach 2000 – 2020 (okładka).
    Katalog publikacji Oddział IPN w Katowicach 2000 – 2020 (okładka).

Instytut Pamięci Narodowej istnieje już 20 lat. Jest unikalną w Europie instytucją łączącą ściganie zbrodni wojennych i zbrodni komunistycznych, działalność naukowo-badawczą, archiwalną i edukacyjną, poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego i upamiętnianie ważnych dla świadomości narodowej wydarzeń i postaci. Oddział IPN w Katowicach rozpoczął swoją działalność w październiku 2000 r.

Jednym z wymiernych rezultatów działalności IPN jest jego dorobek naukowy mierzony liczbą realizowanych projektów badawczych i wydanych książek. Dwudziestoletnia działalność naukowa zespołu historyków katowickiego oddziału IPN zaowocowała szeregiem publikacji, które wpłynęły na znaczące pogłębienie wiedzy o najnowszej historii regionu, a w wielu przypadkach przyniosły przełomowe ustalenia. Ogółem od końca 2000 r. do września br. katowicki IPN wydał 229 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Znalazło się wśród nich 45 monografii, 75 prac wieloautorskich oraz 19 wydawnictw źródłowych i wspomnieniowych. Listę uzupełniają albumy, teki edukacyjne, katalogi i broszury oraz dodatki prasowe. Wszystkie przygotowane przez ostatnie dwadzieścia lat wydawnictwa Oddziału IPN w Katowicach zostały ujęte w prezentowanym katalogu.

Katalog w formie papierowej ukazał się w „Dzienniku Zachodnim“ (23 października 2020 r.) oraz „Gościu Niedzielnym“ (25 października 2020 r.). 

do góry