Nawigacja

Видання IPN укр

Biuletyn IPN

„Biuletyn IPN” nr 4/2019 – Ostry stół

Na okładce najnowszego „Biuletynu IPN” uderza instalacja Jerzego Kaliny – okrągła tarcza piły do kamienia rzucona na ustawione wokół krzesła, i hasło numeru – ostry stół. O jaki stół chodzi? Dlaczego ostry?

Numer poświęciliśmy wydarzeniom związanym z rozmowami w Magdalence, obradom „okrągłego stołu” i wyborom kontraktowym z czerwca 1989 r. Dlaczego „ostry stół” – dlatego, że zasiadła przy nim tylko strona rządowa i dobrana przez nią tzw. konstruktywna opozycja. Inni – ci bardziej radykalni, zmierzający do rozliczenia komunistów i do niepodległości Polski – zostali od tego stołu odcięci lub sami się od niego zdecydowanie odcięli. W numerze przedstawiamy też kontraktowe wybory, które przejdą do historii nie tylko jako plebiscyt, w którym Polacy odrzucili komunizm, ale także jako unikat w skali świata, bo przecież ważniejsze od głosu wyborców stały się zakulisowe ustalenia i dlatego zmieniono ordynację wyborczą między pierwszą a drugą turą wyborów.

Ten numer „Biuletynu IPN” pomoże Państwu zrozumieć, dlaczego przełom 1989 r. nie przyniósł takiej radości jak niegdyś rok 1918; skąd wzięły się podziały, które tak mocno naznaczyły współczesną Polskę.

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmem o Janie Krzysztofie Kelusie Krótkie popołudnie na Mazurach (49 min.) w reżyserii Marii Dłużewskiej.

W sprzedaży od 25 kwietnia 2019 w placówkach Poczty Polskiej, w sieci EMPIK oraz w księgarniach IPN.
„Biuletyn IPN” jest dostępny również w prenumeracie.

Spis treści

„Okrągły stół”

1939–1945 Bohater

  • Filip Musiał – Leopold Okulicki

1939–1945 Zbrodniarz

  • Sławomir Kalbarczyk – Iwan Sierow

Tu byłem

 

do góry