Nawigacja

Biuletyn IPN

„Biuletyn IPN” nr 12/2020 – Grudzień ’70

Grudzień ’70 to główny temat najnowszego „Biuletynu IPN”. To nie były jakieś tam „wydarzenia grudniowe”. To był wolnościowy zryw tysięcy Polaków zwrócony przeciw komunistycznej władzy. Robotnicy podpalali komitety partii, która cynicznie nazywała się robotniczą. A komuniści krwawo tłumili protesty, strzelali do ludzi idących do pracy, strzelali do manifestantów. Nie pozwolili nawet godnie pogrzebać zabitych. Ofiary reżimu chowano pod osłoną nocy.

Nie wolno nam zapomnieć o tych rzeszach ludzi, którzy odważnie wyszli naprzeciw czołgom, naprzeciw uzbrojonym oddziałom wojska i milicji. Nie wolno nam zapomnieć tych, którzy oddali swoje życie, odnieśli rany, przybliżając nas do odzyskania niepodległości Polski. Ich imiona niech pozostaną nie tylko na kartach „Biuletynu IPN”, ale także wyryte w naszych sercach i umysłach.

W naszej zbiorowej pamięci należy zachować miejsce także dla księży, którzy pospieszyli z pomocą manifestantom i ich rodzinom. To w kościołach przeprowadzano zbiórki, żeby wesprzeć najbardziej poszkodowanych.

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmem fabularnym: Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł w reżyserii Antoniego Krauzego.

„Biuletyn IPN” jest dostępny również w prenumeracie.

SPIS TREŚCI

Grudzień ’70 na Wybrzeżu

Tu byłem

Dokumenty

  • Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak – „Czarny czwartek” w Szczecinie w rozmowach kierownictwa MSW
  • Radosław Peterman – Politrucy wobec Grudnia ’70
  • Radosław Peterman – ZOMO w Gdańsku jeszcze niegotowe
  • Tytus Jaskułowski – Republika Federalna Niemiec wobec wydarzeń Grudnia ’70

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry