Nawigacja

Audiobooki

Tylko te listy po nich pozostały...

Audiobook „Tylko te listy po nich pozostały... Korespondencja z zesłania Eugenii i Władysława Simsonów” ISBN 978-83-62357-06-2

Audiobook jest dźwiękowym opracowaniem publikacji Oddziału IPN w Białymstoku z 2011 r., zawierającej 26 listów przesyłanych do rodziny przez Eugenię i Władysława Simsonów, wywiezionych przez Sowietów w 1940 r. z Białowieży do posiołka Gramotucha w obwodzie nowosybirskim. Autorka listów Eugenia Simson zmarła na zesłaniu w pierwszych dniach lutego 1941 r., tuż po urodzeniu syna Eugeniusza, który udostępnił korespondencję do publikacji. Pomimo tragicznego, ciężkiego losu, jakiego doświadczyła Autorka, są one pełne młodzieńczego optymizmu i nadziei na odmianę losu oraz świadomości, że użalanie się nad własną dolą może tylko pogłębić tęsknotę za rodzicami, bratem i siostrą, innymi krewnymi i znajomymi pozostawionymi w Polsce, grozić utratą zdrowia. Co ciekawe, przebija z nich zainteresowanie wydarzeniami nie tylko dnia codziennego, ale również tego, co rozgrywa się na scenie politycznej, a co może zaowocować jak najszybszym powrotem do Ojczyzny.

Nagrania dokonano w Radiu Olsztyn. Korespondencję czytali: Jaromir Wroniszewski, Agnieszka Kołodyńska i Marek Markiewicz. Adaptacja radiowa, reżyseria i realizacja akustyczna: Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz. Autorem wstępu, wyboru i opracowania jest Andrzej Muczyński.

 

Gdzie kupić publikacje:

Białystok

do góry