Nawigacja

Видання IPN укр

Skład Kolegium IPN

Bronisław Wildstein

  • Bronisław Wildstein
    Bronisław Wildstein

Urodził się 11 czerwca 1952 r. w Olsztynie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach siedemdziesiątych działacz opozycji antykomunistycznej. Współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie (1977). Współtwórca i autor prasy podziemnej, m.in. „Indeksu i „Sygnału. W roku 1980 uczestniczył w zakładaniu Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Krakowie. Redagował biuletyn NZS-u. Stan wojenny zastał go na Zachodzie.

Współzałożyciel i w latach 1982–1987 redaktor naczelny wydawanego w Paryżu miesięcznika „Kontakt”. Publikował w prasie emigracyjnej i podziemnej. Paryski korespondent Radia Wolna Europa: 1987–1990. Debiutował w 1989 r. powieścią Jak woda, za którą otrzymał najbardziej wówczas prestiżową literacką nagrodę Kościelskich. Z początkiem roku 1990 wrócił do Polski i został dyrektorem Radia Kraków. W 1993 r. przeniósł się do Warszawy i podjął pracę jako sekretarz redakcji „Życia Warszawy”. W 1996 r., po zmianach właścicielskich w tej gazecie, wraz z grupą dziennikarzy założył dziennik „Życie“, w którym przez rok pełnił funkcję wicenaczelnego.

Po usunięciu go z tej gazety w 1997 r. pisał do wielu pism i magazynów. W 2000 r. został publicystą „Rzeczpospolitej”, skąd z początkiem 2005 r. zwolniono z powodu wyniesienia z IPN tzw. „listy Wildsteina“ (jawny spis katalogowy ponad 160 tys. nazwisk funkcjonariuszy i tajnych współpracowników służb PRL oraz osób wytypowanych do współpracy). Pracował jako publicysta w tygodniku „Wprost”.  W 2006 r. zostaje prezesem TVP, po 9 miesiącach zwolniony, wrócił jako publicysta do „Rzeczpospolitej”. Był publicystą tygodnika „Uważam Rze“. Odszedł po zmianach właścicielskich, wcześniej z tego samego powodu zrezygnował z pracy w „Rzeczpospolitej“. Współzałożyciel i twórca telewizji „Republika“, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego, a także prezesa. Był publicystą tygodnika „Do Rzeczy“. Publikował w wielu periodykach. Prowadził audycje w radio i telewizji. Obecnie publicysta tygodnika „W sieci“. 

Autor sześciu powieści – za Dolinę nicości (2008) otrzmał nagrodę Józefa Mackiewicza – dwóch tomów opowiadań i siedmiu książek publicystycznych i eseistycznych. W 2015 wydał esej autobiograficzny Cienie moich czasów.

Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego.

Powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 27 czerwca 2016 r. w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

do góry